افزایش زمان‌های افعال فارسی؛ آینده، حال، گذشته و زمان شاه!

بسم الله الرحمن الرحیم

وقتی پای صحبت بزرگ‌ترها که می‌نشینی، حرف‌های زیادی برای گفتن دارند از گذشته‌ها، از آن زمان‌هایی که تازگی‌ها اضافه‌شده به زمان‌های افعال بعضی‌ها؛ زمان شاه!

به قول دوستی انگار برای عده‌ای زمان‌‌های افعال فارسی سه تا نیستند و شده‌اند 4تا؛ زمان گذشته، حال، آینده و زمان شاه!!!

در مقابل  نسل دوران سنگرهای خیابانی و حکومت نظامی و راهپیمایی‌هایی کفن‌پوشان که در گنجینه خاطراتشان را بسته‌اند و به نسل سوم نمی‌گویند معنای واقعی رفاه و آرامش دوران سیاه پهلوی را، عده‌ای اما پیدا شده‌اند هرجایی که فکرش را بکنید؛ اتوبوس، تاکسی، فروشگاه‌ها، چه با ربط و چی بی‌ربط، تنگ دل هر جمله‌شان می‌گویند "زمان شاه فلان، زمان شاه بهمان، زمان شاه همه چی داشتیم، همه چی بود، زمان شاه خبری از این تحریم‌ها نبود، زمان شاه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها ما را خیلی قبول داشتند و ... اما الان چی؟! مدام تهدیدمان می کنند و تحریم..."

* * *

همین چندوقت پیش پای صحبت یکی از بزرگ‌ترهای همان نسل سنگرهای خیابانی و شکستن حکومت نظامی و منبرهای مساجد نشسته‌بودم و برایم از همین زمان شاه بعضی‌ها می‌گفت. وقتی پرسیدم از اوضاع آن زمان و گلایه‌های بعضی ها نسبت به بعد از انقلاب و تحریم‌ها، گفت:

پس با این اوصاف که همان بعضی‌ها می‌گویند یعنی آن زمان مردم ایران را حلوا حلوا می‌کردند این آمریکایی‌ها؟! یعنی همه این تهدیدها و تحریم‌ها فقط مال بعد از انقلاب است؟! یعنی آن زمان این غربی‌ها، ما را داخل آدم حساب می‌کردند و این روزها، نه؟!

همین بعضی‌ها یادشان هست آن زمان که ایران خانه دوم و سهم پدری این اجانب بود و حاکمان ما  تا کمر برایشان خم می‌شدند، نگاه غربی‌ها به مردم ایران چگونه بود؟! حتی همان شاه‌شان هم قبول داشت نگاه آنها را!  

آن زمان از تحریم سیاسی و اقتصادی در ظاهر خبری نبود اما بدترین تحریم‌ها درحق این مردم وجود داشت؛ تحریم "حق انسانیت" ما! فکرت به اشتباه نرود، کاپیتالاسیون را نمی‌گویم، که بدتر از آن را داشتیم! آنهایی که در دوران شاه! معلم بودند، خوب یادشان هست که معلم‌ها باید بالاجبار ساعتی را پای کلاس و درس آمریکایی‌ها می‌نشستند تا روش درس‌دادن و از این جور چیزها را یاد بگیرند. می‌دانی حقوقی که آمریکایی‌ها در ازاء این تدریس می‌گرفتند، اسمش چه بود؟! "حق توحش"!!! می‌دانی یعنی چه؟! یعنی ما ایرانی‌ها، وحشی بودیم و آنها برای اهلی کردنمان باید به ما آموزش می‌دادند! آن زمان رؤیایی شاه! که عده‌ای صحبتش را می‌کنند این‌طور به یک ایرانی نگاه می‌کردند. خود دربار قبول کرده‌بود این حق توحش را. در فیش حقوقی آمریکایی‌ها درج می‌کرد، فلان میزان برای حق توحش! مملکت را به عنوان باغ‌وحش به آمریکایی‌ها سپرده‌بود تا حیوانات آن را رام کنند! آن احترام و عزتی که می‌گویند، این بود!

اگر الان ما را تحریم می‌کنند و تهدید، نه به خاطر حکومت و نظاممان است بلکه ذات آنها از ابتدا همین بوده. آن زمان که مسئولان کشوری از صدر تا ذیل، دوست گرمابه و گلستانشان بودند هم نگاه انسانی  به ایرانیان نداشتند، چه برسد به الان که برایشان تره هم خرد نمی‌کنیم، البته اگر بعضی‌ها بگذارند! این تحریم‌ها فقط برای آن است که جنگ روانی به پا کنند والا می‌بینی که با هزار واسطه و ایما و اشاره به پای ایران اسلامی‌مان افتاده‌اند.

آخر سر هم برداشت و بهم گفت پس به شما چه یاد می‌دهند در این مدارس و دانشگاه‌ها؟! از نان شب واجب‌تر برای هر فرد، دانستن تاریخ مملکتش است!

* * *

با خودم گفتم راستی اگر فرهادی، همین‌ها را هم با سبک جدایی نادر از سیمین، بسازد باز هم جایزه می‌گیرد؟! باز هم روی اقبال به آن نشان می‌دهد جشنواره‌های خارجی؟!


#
/ 21 نظر / 40 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرمانهای یک ملت

سلام بر شما خیلی زیبا می نویسید اگر ما را هم جزو دوستان خود قرار دهید و لینک کنید بسیار ممنون می شوم. امام خامنه ای : مشاركت مردم مي تواند آينده‌ى كشور را تأمين و تضمين كند. يك مجلس صالح و سالم و قوى مي تواند بر عملكرد همه‌ى دستگاه‌هاى كشور اثر بگذارد؛ بر عملكرد دولت، بر عملكرد قوه‌ى قضائيه، حتّى بر عملكرد نيروهاى مسلح مي تواند اثر بگذارد. 14/ 11 /1390

مهم نیست

مشکل اینجاست که الان 33 سال است انقلاب شده بعضی هنوز می گویند زمان شاه! باور کردنش سخت است. آدم اگر عزیزترین کسانش را هم از دست بدهد بعد از چند سال دیگر حتی ممکن است قبرش را هم فراموش کند اما بعضی ها؟؟؟؟؟؟؟؟ البته قسمتی از این هم بر می گردد به کهولت سن بعضی ها. زیرا نسلی که از آن دوران باقی مانده اند در زمان شاه جوان بوده و از شور و حال جوانی برخوردار. همین نسل فعلی هم با وجود مشکلات فراوانی که در برابر آن قد خم کرده اند 30 سال دیگر برای فرزندان خود چنان با آب و تاب از این دوران یاد می کنند که گویا الان داریم در بهشت زندگی می کنیم!!!!!

محمد

آقا بعضي ها زمون شاه نديده ميگن به به به به . از جمعيت 35 مليوني البته فكر كنم زمان شام حداقل 80 % درصدش توي خرابه زندگي ميكردن حداقل الان 50 درصد از 80 ميليون يه جاي درستي براي زندگي دارن .دولت كم كاري مي كنه واي دوران شاه هم اون گل وبلبلي كه تو فكر مي كني نيست . دانشگاه ازاد نبود هم من و تو درس نمي تونستيم بخونيم . يكم فكر كن مدركتو چطوري گرفتي بعدا از زمان شاه حرف بزن

مصباح الهدی

سلام عالی بود مثل همیشه. این "حق توحش" بدجور اعصابم را بهم ریخته. خدا لعنتشان کند که مکارترین آدمهای روزگارند دریغ از اینکه بدانند الله خیر الماکرین...

‎شیخ علی‌ جوادی کوکناری

چه عجب بعد از ۳۳ سال یک حرف راست شنیدیم. ادامه بدید به این حرفهاتون شاید بقیّه هم یاد بگیرند.

مليحه

فرازي از سخنان شهيد چمران همیشه حاضر « او پیروان خود را رها نکرده به دست هواها نسپرده و مراقب آنهاست و با تمام وجودمی کوشد تا تحولی نفسی را در این امت و در این مردم به وجود بیاورد ...امام زمان (عج) در میان ما حضور دارد و هر عملی را که انجام می دهیم می بیند و می شنود روزی که مردم ما به این اعتقاد برسند و آن را لمس کنند بزرگترین جهش در راه تکامل زندگیشان به وجود می آید و این قدم اصلی برای تسریع در ضهور حجت است .» ای همیشه حاضر در میان ما !با طراوت بهار دیدمت با شمیم انتظار بوییدمت و با دلی بی قرار جوییدمت !... ای چشم بینای خدا! تو حاضری در جای جای زندگانی ما در لحظه لحظه زیستن ما نفس کشیدن نشستن ما برخاستن ما ...در هر پگاه و نگاه ما و در ژرفای نماز و نیاز ما! سلام. با وبلاگ شهدا شمع محفل بشريتند به روزم

توتم پرستی

سلام به دوست!!!غرب زده مان عرض می کنم: واقعا هم شما خوش باشید و همان چیز هایی که غرب تو گوش جوانان می خواند...

عمار

سلام.خیلی خوب نوشتید.ممنون.[گل]

ضحی

سلام دوست خوبم[ماچ] این اپتون عالی بود.... من خیلی ازش استفاده کردم,مثلا حق توحش رو نمیدونستم و این مدت تونستم خیلی ازش استفاده کنم برای افرادی که مدام میگن زمان شاه.... خدابیامرز شاه....و در مقابلش هزار و یک حرف ناربط به امام.... خیلی اوضاع بد شد...هیچکی دیگه اون شهدا رو یادش نمیاد اون بمبارون ها و نا امنی هارو یادش نمیاد فقط میگن ما این انقلاب رو نمیخواستیم....میگن قبلا ازادی بوده کدوم ازادی که حتی نگهداشتن عکس امام جرم بود...تی وی رو بخاطره فیلم و موسیقی هاش نمیتونستن ببینن.تمام تفریحشون سخرانی های امام بود.... اروزنی بود ولی همه ساده زندگی میکردن کسی مبل انچنانی تو خونش نداشت.اصلا اکثریت مبل نداشتن ولی الان باهمون گرونی بیشتر مردم در سطح بالا زندگی میکنن(و فقط همون هام غر میزنن نه اون نیازمندهای پایین شهر که هیچی ندارن)....این ها همون مردمی بودن که الان میگن ما این انقلا ب رو نمیخوایم.... همه چی رو فراموش کردن....